
Wspólnota Żywego Różańca
Spotkania: Pierwsza niedziela miesiąca godz. 15:00
Z powstaniem Wspólnoty Żywego Różańca wiąże się kilka wydarzeń.
Historia
Pierwszym z nich było ustanowienie przez Papieża Piusa V w 1571 r. święta Matki Bożej od Różańca, z poleceniem obchodzenia go na pamiątkę zwycięstwa pod Lepanto oraz ku czci Błogosławionej Dziewicy, każdego roku w dniu 7 października.
W roku 1825 we Francji w Lyonie, Paulina Jaricot założyła Stowarzyszenie Żywego Różańca, które wkrótce stało się popularne w całej Francji. Wkrótce Papież Leon XII w 1827 r. pobłogosławił to dzieło, a Papież Grzegorz XVI wydał dokument zatwierdzające Stowarzyszenie Żywego Różańca.
W roku 1883 natomiast, papież Leon XIII ustanowił w całym Kościele październikowe nabożeństwo różańcowe.
Zadania i obowiązki
Głównym zadaniem Wspólnoty Żywego Różańca jest codzienna modlitwa w wyznaczonej na każdy miesiąc intencji. W każdym objawieniu Matka Boża prosiła zawsze: „Odmawiajcie codziennie różaniec", a w Fatimie oznajmiła, że jest „Królową Różańca Świętego”.
Wspólnota Różańcowa składa się z poszczególnych Róż, którą tworzy 20 osób – każda z tych osób odmawia codziennie tylko jedną Tajemnicę Różańca. W ciągu dania jednak odmówiony zostaje przez wszystkich członków danej Róży cały różaniec.
- Obowiązkiem każdego członka Wspólnoty Żywego Różańca jest:
- codzienne odmawianie jednego dziesiątka różańca,
- udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych,
- częste przystępowanie do sakramentów świętych,
- udział w procesjach maryjnych,
- rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską (każdy w miarę swoich możliwości: pomoc w parafii, ofiarowanie cierpienia…),
- odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór świętych,
- udział w pogrzebie zmarłego członka Wspólnoty Żywego Różańca oraz w modlitwach za spokój jego duszy (w wielu parafiach jest piękny zwyczaj zamawiania mszy św. za zmarłego, przez pozostałych członków danej Róży).
Działalnością apostolską jest także zachęcanie przez członków Żywego Różańca innych osób, by przystąpiły do wspólnoty i podjęły wynikające z tego uczestnictwa zobowiązania.
Przywileje
Z przynależnością do Wspólnoty Żywego Różańca związany jest przywilej zyskiwania odpustu zupełnego (na mocy specjalnego indultu Stolicy Apostolskiej z dnia 25 października 1967 r.), aż osiem dni w ciągu roku:
- w dniu przyjęcia danego członka do wspólnoty Żywego Różańca (czyli w rocznicę),
- w uroczystość święto Narodzenia Pańskiego,
- w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego,
- w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (25 marca),
- w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
- we wspomnienie Królowej Różańca Świętego (7 października),
- w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 grudnia),
- w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej – 2 lutego).
Odpust ten można zyskać pod zwykłymi warunkami czyli przystąpić w danym dniu do Komunii św. i pomodlić się w intencjach papieża.Odpust ten można zyskać pod zwykłymi warunkami czyli przystąpić w danym dniu do Komunii św. i pomodlić się w intencjach papieża.
Struktura
Wspólnota Żywego Różańca ma swoją strukturę hierarchiczną.
Na czele każdej Róży stoi zelator, który:
- sprawdza obecność członków Wspólnoty Żywego Różańca na nabożeństwie;
- dostarcza tajemnicę z intencją modlitewną nieobecnym;
- zachęca członków do gorliwej działalności apostolskiej, zwłaszcza wśród chorych i ubogich;
- zbiera miesięczne składki na przykład na mszę św.;
- odwiedza chorych członków i otacza ich miłością;
- czuwa by Róża posiadała pełny skład czyli 20 osób (jest to jeden z ważniejszych obowiązków zelatora);
- pilnuje, aby Róża wypełniała zlecone sobie zadania apostolskie;
- utrzymuje stałą łączność miedzy Różą, a księdzem dyrektorem (opiekunem).
Wszyscy zelatorzy Wspólnoty Żywego Różańca tworzą Radę Żywego Różańca, która spośród siebie wybiera przełożonego i zastępcę.
Zadania przewodniczącego są następujące:
- zwołuje Radę co kwartał i jej przewodniczy;
- kieruje pracami Rady;
- jest stałym łącznikiem między Radą, a księdzem opiekunem.
Nad całą parafialną Wspólnotą Żywego Różańca czuwa opiekun, którym zwykle jest ksiądz proboszcz albo wikariusz.
W każdej parafii powinny odbywać się regularne miesięczne spotkania dla całej wspólnoty, podczas których nie tylko podaje się intencje i wymienia się tajemnice, ale także odbywa się formacja duszpasterska, prowadząca do apostolstwa i modlitwy.
Żywy Różaniec powinien rozmodlić całą parafię. Wiążą się z tym dyżury poszczególnych Róż (całych!) w odmawianiu różańca w kościele przed Mszą św.
W naszej parafii
Wspólnota Żywego Różańca - liczy 32 osoby, zelatorka pani Barbara Berbeka. Co roku 7 października odprawiana jest Msza św. za żywych i zmarłych członków Wspólnoty.
Różaniec Nieustający - liczy ponad 80 osób, odmawiany każdego 11 dnia miesiąca, zelatorka pani Irena Frąckowiak.
Róża Różańcowa Rodziców modlących się za dzieci, liczy ponad 200 osób, odmawiany w każdy pierwszy czawrtek miesiąca po wieczornej Mszy św., co roku 8 grudnia odprawiana jest Msza św. w intencji członków Róży, zelatorka pani Renata Gołoś.
Róża Różańcowa Dzieci modlących się za Rodziców, zelatorka pani Renata Gołoś.
Róża Różańcowa modlących się za Współmałżonków, zaletorka pani Renata Gołoś.
Męska Róża założona w 2017 r., zelator pan ...
W powyższych formach modlitwy może wziąć udział każdy parafianin – zarówno ten należący do Wspólnoty Różańcowej jak i nie należący do niej.
Różaniec można odmawiać gdziekolwiek się jest – nie trzeba przychodzić do kościoła by go odmówić.
Polecamy informacje na stronie Żywy różaniec - Archidiecezja Poznańska
Papieskie Intnecje Apostolstwa Modlitwy na 2025 r.
STYCZEŃ
O prawo do edukacji
Módlmy się, aby zawsze respektowano prawo emigrantów, uchodźców i wszystkich dotkniętych konfliktami wojennymi do edukacji, koniecznej dla zbudowania lepszego świata.
LUTY
O powołania do życia kapłańskiego i zakonnego
Módlmy się, aby wspólnota kościelna potrafiła przyjąć młodych odkrywających powołanie do służby Chrystusowi w życiu kapłańskim lub zakonnym, z ich pragnieniami i wątpliwościami.
MARZEC
Za rodziny w kryzysie
Módlmy się, aby rodziny dotknięte podziałem doświadczyły uzdrawiającej mocy przebaczenia i odkryły, że nawet różnice mogą stać się bogactwem.
KWIECIEŃ
O mądre korzystanie z nowych technologii
Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.
MAJ
O możliwość pracy
Módlmy się, aby dzięki pracy każda osoba mogła się spełniać, rodziny miały godne warunki życia, a społeczeństwa stawały się bardziej ludzkie.
CZERWIEC
O wzrost wrażliwości na świat
Módlmy się, aby każdy z nas znajdował pocieszenie w osobistej relacji z Jezusem, a z Jego Serca czerpał wzór współczującej miłości do świata.
LIPIEC
O coraz lepsze rozeznawanie
Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii.
SIERPIEŃ
O umiejętność życia wspólnego
Módlmy się, aby społeczności, których współegzystencja wydaje się bardzo trudna, nie ulegały pokusie konfrontacji z powodów etnicznych, politycznych, religijnych czy ideologicznych.
WRZESIEŃ
O odnowienie naszych relacji ze stworzeniem
Módlmy się, abyśmy inspirowani przykładem św. Franciszka, zrozumieli wzajemną zależność wszystkich stworzeń, kochanych przez Boga, godnych miłości i szacunku.
PAŹDZIERNIK
O współpracę między wyznawcami różnych tradycji religijnych
Módlmy się, aby wyznawcy różnych tradycji religijnych współpracowali ze sobą na rzecz obrony i budowania pokoju, sprawiedliwości oraz braterstwa.
LISTOPAD
O umiejętność zapobiegania samobójstwom
Módlmy się, aby osoby, które doświadczają pokusy popełnienia samobójstwa, znalazły w swoich wspólnotach potrzebne im wsparcie, pomoc oraz miłość i otworzyły się na piękno życia.
GRUDZIEŃ
Za chrześcijan żyjących na terenach objętych konfliktami
Módlmy się, aby chrześcijanie żyjący w strefie wojny lub konfliktu, szczególnie na Bliskim Wschodzie, byli siewcami pokoju, nadziei i pojednania.