Cmentarz online Mapa cmentarza
Historia cmentarza
Pierwsza wzmianka o cmentarzu katolickim we Wronkach pochodzi z 1641 r. Zmarli byli chowani wówczas wokół kościoła parafialnego. Ponieważ teren był ograniczony, a ilość pochówków się zwiększała, zaczęło brakować miejsca.
W XIX wieku podjęto starania o założenie nowego cmentarza. Na ten cel w 1829 r. została zakupiona przez parafian od mieszczanina Gawlikowskiego jedna morga chełmińska (ok. 0,56 ha), położona za miastem, przy drodze prowadzącej do Biezdrowa. Teren ogrodzono, a na środku postawiono żelazny krzyż na kamiennym postumencie. Poświęcenie cmentarza odbyło się w odpust ku czci św. Anny 26 lipca 1829 r., a dokonał go ówczesny proboszcz ks. Marcin Grzywieński.
W 1887 r. powiększono obszar cmentarza w kierunku Biezdrowa. Dokupiono pół hektara od żydowskiego kupca Zondeka – uczynili to parafianie. Następnie cały cmentarz ogrodzono i zagospodarowano według projektu budowniczego Wilczewskiego. Nową część w dniu 17 maja 1887 r. poświęcił ks. proboszcz Wincenty Szramkowski.
Tego samego roku wybudowano na cmentarzu neogotycką kaplicę pod wezwaniem św. Krzyża, poświęconą 30 stycznia 1888 r. przez ks. Józefa Grabowskiego.
Obecny obszar cmentarza powstał w 1926 r. dzięki nabyciu przez ks. proboszcza Kazimierza Pankowskiego, trzech morg ziemi od Wielkopolskich Zakładów Przetworów Kartoflanych – Luboń oraz niewielkiej parceli od Dyrekcji Kolei Państwowych. Wtedy też powstało nowe ogrodzenie całego cmentarza.
Podczas II wojny światowej na cmentarzu władze niemieckie chowały pomordowanych we wronieckim więzieniu.
W latach stalinowskich 1945 – 1956 r. na cmentarzu chowano ciała więźniów politycznych z Zakładu Karnego we Wronkach.
W 1954 r. staraniem ks. Piotra Stróżyńskiego wybudowano na cmentarzu kostnicę.
W latach 1994 – 1995, staraniem Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej odnowiono i oznakowano groby więźniów okresu hitlerowskiego (44 groby) i stalinowskiego (37 grobów), a w 2002 r. z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19, oznaczono tabliczkami z krzyżem powstańczym groby wronieckich powstańców wielkopolskich (74 groby).
W latach 2008 – 2010 główne alejki cmentarza wyłożone zostały kostką brukową.
Z początkiem 2025 r. rozpoczęły się prace remontowe cmentarnej kaplicy, przygotowane przez ks. kan. Grzegorza Gałkowskiego.
Na podstawie: Nowak Piotr, Dzieje parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej we Wronkach, Poznań 2011, s. 87 - 91.