
Parafialna Rada Duszpasterska
Opiekun: ksiądz proboszcz
Spotkania: Termin podawany w ogłoszeniach
Rada Duszpasterska została powołana do istnienia na podstawie Dekretu Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego z dnia 25 września 2002 r. (N. 5786/2002), zarządzającego utworzenie takiej Rady do dnia 31 stycznia 2003 r.
Zasady powoływania i funkcjonowania Rady Duszpasterskiej określał Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Poznańskiej, zatwierdzony przez Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na okres próbny czterech lat w dniu 25 września 2002 r. (L. dz. 5552/2002).
Obecnie szczegóły dotyczące Rady, zawarte są w Statucie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, zatwierdzonym przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego Stanisława Gądeckiego z dnia 20 lutego 2007 r. (N. 1414/2007). Z tym też dniem wszedł w życie.
Parafialna Rada Duszpasterska jest organem doradczym wspierającym proboszcza w sprawach duszpasterskich (por. kan. 536 KPK, KK 31, KK 37, DK 9, DA 26, Chl 27), szczególnie w realizowaniu Archidiecezjalnego Programu Duszpasterskiego.
Parafialną Radę Duszpasterską tworzą:
a) z urzędu: proboszcz jako przewodniczący Rady, wikariusze, rektorzy kościołów nieparafialnych, przełożeni domów zakonnych istniejących na terenie parafii,
b) przedstawiciele wybrani przez poszczególne grupy: katechetów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. delegaci parafialnych grup apostolskich,
c) ze wskazania proboszcza: katolicy świeccy odznaczający się właściwymi cechami moralnymi i charyzmatami potrzebnymi dla rozwoju życia religijnego w parafii.
Rada powinna odzwierciedlać przekrój społeczny i wiekowy parafii. Liczba jej członków winna być dostosowana do wielkości parafii (od 7 do 20 osób).
W skład Rady nie mogą wchodzić osoby obłożone karami kościelnymi, względnie niegodne w powszechnym odczuciu parafian.
Rada winna wybrać spośród siebie sekretarza.
Skład Rady oraz dokonane w nim zmiany personalne wymagają zatwierdzenia Arcybiskupa.
Przed objęciem funkcji członkowie Rady składają – podczas niedzielnej Mszy św. – następujące przyrzeczenie: „Ja N.N. przyrzekam Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, że powierzoną mi funkcję członka Parafialnej Rady Duszpasterskiej będę wypełniał sumiennie i rzetelnie oraz w zgodnie z przepisami prawa. Tak mi dopomóż Bóg oraz ta Święta Ewangelia, której ręką dotykam”.
Postępowanie członka Rady budzące publiczne zgorszenie, jak również trzykrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na zebraniach Rady daje podstawę do pozbawienia członkostwa w Radzie. Decyzję o usunięciu podejmuje Arcybiskup na wniosek proboszcza, złożony po uprzedniej konsultacji z Radą. Członkostwo traci się także na skutek rezygnacji, opuszczenia parafii oraz przekroczenia wieku 70 lat.
Do zadań Rady należy budzenie postaw apostolskich wśród parafian, wspomaganie duchowieństwa w pracy duszpasterskiej, wyrażanie opinii i wysuwanie propozycji dotyczących doskonalenia duszpasterstwa parafialnego w oparciu o Archidiecezjalny Program Duszpasterski.
Rada nie wydaje opinii o nauczaniu Kościoła w dziedzinie wiary i moralności. W zakres jej kompetencji nie wchodzi także personalna obsada duchowieństwa parafialnego.
Wnioski dotyczące kwestii materialno – gospodarczych związanych z duszpasterstwem Parafialna Rada Duszpasterska winna kierować do Parafialnej Rady Ekonomicznej.
Przed podjęciem ważnych decyzji związanych z duszpasterstwem parafii proboszcz winien wziąć pod uwagę opinie Rady. W sprawach spornych należy zwrócić się o rozstrzygnięcie do dziekana, a jeśli trzeba, w dalszej kolejności do Kurii Metropolitalnej.
Sekretarz protokołuje przebieg obrad i odczytuje protokół na następnym posiedzeniu Rady. Księgę protokołów należy przechowywać w archiwum parafialnym oraz przedstawić ją do wglądu podczas wizytacji kanonicznej.
Kadencja Rady trwa 4 lata. Po upływie kadencji wskazana jest przynajmniej częściowa zmiana składu Rady.
Z chwilą wakansu na urzędzie proboszcza działalność Rady ulega zawieszeniu. Nowy proboszcz może zaproponować zmianę tej części Rady, która pochodzi ze wskazania proboszcza.
Zebrania Rady zwołuje proboszcz, powiadamiając o ich terminie przynajmniej na 7 dni wcześniej. On też ustala porządek obrad oraz im przewodniczy.
Posiedzenia Rady odbywają się przynajmniej raz na kwartał. Gdy proboszcz lub większość Rady uzna to za konieczne, należy zwoływać ją częściej.
Program zebrania winien być wcześniej podany przez proboszcza do wiadomości członkom Rady. Należy w nim przewidzieć wolne głosy oraz możliwość zgłoszenia tematów do podjęcia na następnym posiedzeniu Rady. W programie winna być zawarta propozycja terminu następnego zebrania Rady.
Ważniejsze duszpasterskie ustalenia Rady winny być podawane do wiadomości całej społeczności parafialnej.
Działalność Rady jest bezinteresowna.
Przedstawiciele Rady uczestniczą w spotkaniach formacyjnych organizowanych przez Kurię Metropolitalną.